Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Region

Náchodsko Trutnovsko Jičínsko Semilsko Jablonecko Celá ČR

Další filtry

cyklostezky kultura lyžařské tratě památky příroda rozhledny skiareály sport výlety zajímavosti

Jít zpět

Jít zpět

Horní Maršov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Horní Maršov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Trutnovsko

Horní Maršov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Hornímu Maršovu se ve druhé polovině 19. století dařilo. Byl střediskem velkostatku se zámkem, sídlil zde okresní soud, prosperovala řada průmyslových podniků a slibně se začínal rozvíjet turistický ruch. Požárem poškozený tmavý a malý renesanční kostelík přestával sebevědomou obec dostatečně reprezentovat.

Maršov byl povýšen na městys, avšak starý kostel zrovna vyhořel. Začaly se tedy sbírat prostředky na nový. Sbíralo se ale dlouho a pomalu, urychlené řešení si vynutil až havarijní stav starého kostela, který musel být roku 1893 z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Zapeklitou situaci vyřešila majitelka panství hraběnka Aloisie Morzinová, provdaná Czerninová, která se synem Rudolfem věnovala více než tři čtvrtiny potřebné finanční částky a ovlivnila tudíž i výběr architekta. Do Krkonoš přivedla z Prahy předního tvůrce neoslohové architektury prof. Josefa Schulze, autora budov Národního muzea a Rudolfina. Ačkoli jde o jeho pozdní dílo, je odborníky označováno za jeho nejlepší sakrální stavbu. Výstavba započala r. 1894, ale pozdržela ji velká povodeň r. 1897, která zanesla staveniště štěrkem a odnesla složenou vazbu střechy kostela.

Kostel je nepřehlédnutelnou dominantou městyse, ačkoli stojí na samotném dně údolí sevřeném strmými stráněmi, jež nemůže přesáhnout ani 53 metrů vysoká věž. Stojí jakoby v cestě všem jedoucím do nitra hor proti toku řeky Úpy a vyznačuje začátek historického městského středu.

Charakteristickým prvkem pro nový maršovský kostel je užití lícových cihel, žlutých a červených, které ho výrazně odlišují od všech ostatních krkonošských svatostánků.

 

GPS: 50.6572714705595, 15.820585462547363

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás